انگیزه های ربودن موسی صدر از زبان خواهرش

چهار شنبه 15 اكتبر 2008


برخی از خبرگزاریهای دنیا دیروز این خبر را مخابره کردند که قرار بازداشت قذافي به اتهام ربودن امام موسي صدر صادر شد.

ربابه صدر ،خواهر موسی صدر سالهاست که احساسش به او می گوید که برادرش زنده است ،او در مصاحبه ای که با او در جنوب لبنان داشتم با اطمینان زیاد به من گفت :" انشاءالله که زنده است... البته عقلم هم همين را مي‌گويد. اگر كساني مي‌خواستند او را بكشند، چرا در لبنان اين كار را نكردند و او را به ليبي بردند. از بين بردن او در شرايط آن روز لبنان، اصلاً كار سختي نبود."

وقتی از ربابه صدر ،خواهر موسی صدر پرسیدم:چرا قذافی بايد دست به ربودن برادر شما مي‌زد؟ آيا ليبي مشكلي با برادر شما داشت؟ اصلاً مي‌خواهم بدانم ربودن ايشان چه نفعي براي قذافي داشت؟یاسخ داد:

"قذافي سال‌هاي سال اداي جمال عبدالناصر را درمي‌آورد و مي‌خواست كه رهبر جهان عرب باشد، اما عرب‌ها تحويلش نگرفتند. بعد مي‌خواست رهبر آفريقا شود. به همين خاطر به كشورهاي فقير آفريقا پول مي‌داد تا آن‌ها را دور خودش جمع كند. به نظر من تاكنون هر كاري كه كرده، غيرطبيعي بوده است. يك روز با آمريكا درگيري پيدا مي‌كند، يك روز آشتي مي‌كند..."

خانم صدر! من پاسخ سؤال خودم را نگرفتم. يعني نفهميدم كه چه انگيزه‌اي براي ربودن صدر بوده است؟

همه آن‌ها كه اهل خبره هستند قذافي را صاحب ايده نمي‌دانند. امام موسي صدر زماني ناپديد شد كه پيروزي انقلاب اسلامي ايران بسيار نزديك بود. ايشان ارتباط زيادي با امام خميني و انقلاب ايران داشت. برادراني كه از ايران به لبنان مي‌آمدند، از طريق ايشان در اينجا دوره‌هاي آموزشي لازم را مي‌ديدند. درهمان زمان گروهي از فلسطيني‌ها قصد داشتند جنوب لبنان را وطن خود قرار بدهند كه امام صدر با اين مسئله كاملاً مخالف بود. در همان زمان مسيحيان مي‌خواستند لبنان را به چهار بخش تقسيم كنند كه صدر از طريق ديدارهايي كه با سران عرب داشت، اجازه نداد اين اتفاق بيفتد. بنابراين وجود ايشان خيلي‌ها را خوشحال نمي‌كرد.

ادامه مصاحبه

2 پيامهاى سخنگاه

 • انگیزه های ربودن موسی صدر از زبان خواهرش 20 اكتبر 2008 01:16, بوسيله ى فرزاد حسنی

  سلام ژیلا خانم مصاحبه خوبی بود .خوندم و لذت بردم . موفق باشید .


  با مطلب جدیدی به روزم ....... حکایت "تقی " موفق ترین ،مطلع ترین و پردرآمد ترین جوون تهرانی

  • “تقی” به راحتی میتونه نوسان قیمت ارزهای مشهوری چون دلار –پوند –یورو و ین ژاپن رو برای سه ماه آتی بهتون بگه و نیز در خصوص افزایش یا کاهش قیمت طلا در میتونه تحلیل ارائه کنه . • “تقی” در مورد بازار نفت اطلاعات خوبی داره و میتونه نمودار نوسان قیمت نفت رو از الان تا پایان انتخابات امریکا براتون بکشه و با استدلال قیمت حدودی نفت رو (با حداکثر دو دلار نوسان )براتون بگه • “تقی” از زندگی خصوصی خیلی از سینماگران ،موسیقیدانان ،مجریان وحتی سیاست ورزان اطلاعات دقیق و دست اول داره :کجا زندگی می کنند ؟چند تا زن دارند ؟ به جز بازیگری چه بیزینسی دارند ؟ماشینشون چیه و... • “تقی” اطلاعات وسیع و کاملی در مورد سینمای ایران داره . اغلب فیلم های سینمایی روز رو یا دیده یا بصورت کامل در موردشون خونده و تحلیلی شنیده وبصورت کامل با ادبیات معاصر ایران و حتی جهان آشنایی داره • همه اطلاعات ورزشی در مورد فوتبال و حتی والیبال و بسکتبال و ...را می تونید از “تقی” بپرسید . • “تقی” یک تحلیلگر اقتصادی کامله .برای سرمایه گذاری یا شروع یه یک کار جدید بد نیست از او هم نظر بخواهید . مطمئنا از این کار ضرری نخواهید کرد • “تقی” با صنعت ساخت و ساز و خرید و فروش املاک و بازار بورس ایران و حتی بازار بورسهای اروپا و آمریکا و شاخص های اونها نیز بصورت کامل آشناست . • “تقی” تحلیل گر خوبی دربازارسنجی موسیقی ایرانه . • “تقی” مشاور خوبیه برای روزنامه نگاران و کسانی که دستی در امور نشر دارند • “تقی” اطلاعات سیاسی دقیق و کاملی از کلیه جناح های سیاسی ایران داره با اخبار و اطلاعات کامل منتشر شده و بعضا منتشر نشده . این تقی کیه ؟؟؟؟ ادامه مطلب رو از اینجا بخونید :

  http://talkhzibast.persianblog.ir/

  در سايت ببينيد : موفق باشی

  پاسخ به اين پيام

 • انگیزه های ربودن موسی صدر از زبان خواهرش 24 اكتبر 2008 20:44, بوسيله ى فرزاد حسنی

  ای دل به کمال عشق آراستمت

  وز هرچه به غیر عشق پیراستمت

  یک عمر اگر سوختم و کاستمت

  امروز چنان شدی که می خواستمت!

  سلام با مطلبی در مور فریدون مشیری به بهانه هشتمین سالمرگش به روزم

  در سايت ببينيد : فریدون مشیری

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.