مناظره موسوی -احمدی نژاد

آقای موسوی رویاهای ما را فراموش نکنید

چهار شنبه 3 ژوئن 2009


مناظره موسوی -احمدی نژاد که از صبح نه! ببخشید !از چند روز پیش منتظرش بودیم تمام شد.تقریبا یک ساعت و نیم بدون حرکت جلو تلویزیون نشسته بودم .

45 دقیقه اول انگار نفس در سینه ام حبس شده بود.در سکوت مطلق گوش دادم .تنها چیزی که سکوت را می شکست صدای اس.ام.اس هر از گاه دوستانم بود.طاقت نداشتم بازشان نکنم .چون مطمئن بودم در باره مناظره است و نظر دیگران برایم مهم بود هر از گاهی باز می کردم و می خواندمشان.سارا نوشته بود :من دارم سکته می کنم ،وای چرا موسوی رفته در موضع دفاع؟

میرحسین در 14 دقیقه آخر خیلی خوب بود.اگراین دقایق آخر نبود احتمالا من و سارا هر دو با هم سکته رو می زدیم. تا مناظره تمام شد ،صدای زنگ های تلفن های موبایل و ثابت مان به صدا در آمد.

اغلب دوستان راضی بودند در توصیف موسوی کلمات از "عالی" تا "بد نبود"، متفاوت بود.البته دوستی هم معتقد بود احمدی نژاد مناظره را برد.

به نظر خودم رفتار احمدی نژاد آنجا که پرونده رهنورد را به سمت موسوی گرفته بود ،از هر جای دیگر بدتر بود. می گفت :"آقاي موسوي بگم !؟ شما اين خانم را مي شناسيد !؟ فکر مي کنم بشناسيد...." و عکس پرونده او را طوري گرفت که موسوي ببيند و هم دوربين.

با چه حالت تهدیدآمیزی رو به موسوی می گفت :موضوع این خانم را بگم؟

و موسوی گفت :بگو

از این شیوه برخورد آدم ها متنفرم .حتی در زندگی شخصی ام هم از این شیوه ی برخورد رنج زیادی کشیده ام و متاسفانه بارها نیز با آن مواجه شده ام.چه برسد به اینکه از سوی یک رییس جمهوری در برابر میلیون ها بیننده مطرح شود.چقدر در همه سالهای بعد از اتقلاب از این شیوه های پرونده سازی و تهدید زجر کشیده ایم.

موسوی رو به احمدی نژاد گفت :"اشکال شما همین روحیه و همین شیوه است "

و بعد هم رو به مردم گفت :"من برای تغییر همین روحیه آمده ام."

آقای موسوی !امیدوارم اگر رییس جمهور شدی ،این جمله ات را فراموش نکنی و اجازه ندهی در دولت ات با حیثیت ،عزت نفس و کرامت انسانها بازی شود.اجازه ندهی یک روزنامه نگار را جاسوس و یک فعال حقوق زنان را برانداز معرفی کنند.اجازه ندهی قومیت هایی که اندکی کرامت می خواهند و یکی از درخواست هایشان بها دادن به زبان مادری شان است ،مزدور و تجزیه طلب معرفی شوند،امیدوارم اجازه ندهی هیچ دانشجویی به خاطر اعتقاداتش به انواع و اقسام اتهامات اخلاقی و غیراخلاقی متهم شود.این ها درخواست های بزرگی است؟می دانم که در سرزمینی زندگی می کنم که هرکدام از این ها درخواست بزرگی محسوب می شود.اما رویاهایم را که حق دارم بیان کنم .حق ندارم؟خیلی ها به من می گویند انتظاربرآورده شدن آرزوهایم توسط تو رویایی بیش نیست .متاسفانه می دانم که تا حد زیادی حق با آنها ست .اما حتی اگر فقط رویا هم باشد ،رویاهای زیبایی است ،رویاهای شیرینی که شاید عمرش چند روز و چند هفته بیشتر نباشد. می خواهم دلم را به همین رویاها خوش کنم.

5 پيامهاى سخنگاه

 • آقای موسوی رویاهای ما را فراموش نکنید 4 ژوئن 2009 13:14, بوسيله ى سارا

  ژیلا جان هنوز خیلی کار داریم. تو مملکتی که در سطح انتخاباتش چنین ادبیات مردسالارانه ای را برای تحریک و تحقیر طرف مقابل به کار می برند. در مملکتی که خواندن دو فوق لیسانس و یک دکتر توسط یک زن به جای تحسین آمیز بودن آتو فرض می شود؛ من و تو حالا حالاها کار داریم تا به این جماعت بفهمونیم که انسانیت فراتر از جنسیت است و لیاقت با جنسیت طبقه بندی نمی شود. وقتی صورت و لحن آقای احمدی نژاد رو یادم می افته دلم می خواد شبا هم نخوابم و فقط کار کنم اونقدر فعالیت کنم که حداقل به هدف نزدیک بشیم. با این حال ایمان دارم که اینها حریف ما نمی شن و خودشون هم می دونن.

  پاسخ به اين پيام

 • آقای موسوی رویاهای ما را فراموش نکنید 5 ژوئن 2009 07:46, بوسيله ى مسافر سپیده دمان

  ( مناظره ی سرداران جنگ ایران عزیزمان ؛ دکتر رضایی و مهندس موسوی )

  تبریک هموطن ! دیشب مردان عالی رتبه و جنگ دید ه ی سیاسی ایران عزیزمان نشان دادند اخلاق و ادب هم در سیاست وطن عزیزمان جایی دارد آبرویمان را صیانت کردند و خطر اختناق و پیامد سوؤ استفاده های خارجی را کاهش دادند گفتگو و مناظره دیدیم و نه مناقشه وهتاکی ! و بسیار آموختیم ! شکر خدا و پاینده باد ایران

  شب قبل : ( مناظره ی میر حسین و احمدی نژاد ) خدایا حب جاه را در قلب دولتمردان ما کاهش بده تا آبروی کشورمان و بزرگان سیاسی اش را با اتهام - برابر چشم جهانیان - قمار راه برد در انتخابات نکنند !

  پاسخ به اين پيام

 • آقای موسوی رویاهای ما را فراموش نکنید 9 سپتامبر 2009 14:32, بوسيله ى علوی

  خدا رو شکر که پس ازانتخابات چهره ی واقعی موسوی نمایان شد !!

  شما دم از اخلاق آقای احمدی نژاد میزنید ؟ ببینید چه اندازه توهین شد به ایشون .

  وقتی در مناظره بی قانونی ها رو میگفت ، شما نفس در سینه حبس کردین که آقای موسوی چرا در موضع دفاع رفته ؟ بهتر نبود فکر کنید به اونچه آقای دکتر میگن ؟؟

  ضمنا ، باید هم دقایق آخر آقای موسوی بدرخشن !! هر چی خواستن گفتن بدون اینکه آقای دکتر بتونن دفاع کنن. واقعا اونجا جای درخشش موسوی بود....

  پاسخ به اين پيام

 • درود بر جنبش سبز ایران 27 سپتامبر 2009 05:35

  تمامی زنان و مردان ایرانی که برای اعتلای ایران و ایرانی کوشش می کنند

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.