شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت

جمعه 5 ژوئن 2009


عصر ميدان هغت تير در روز سه شنبه دوازدهم خردادماه مرا از تهران ۱۳۸۸ جدا می کند و برای لحظه هايی به بهار ۱۳۶۰ پرتاب می کند. کودکی ده –يازده ساله را می بينم.دانش آموز کلاس پنجم ابتدايی که با شور و شوق زياد در کنار حلقه های بحث در مقابل دانشگاه تهران چشم به دهان بزرگترهايی دوخته است که از اهداف و آرمان های کوچک و بزرگ خود می گويند. روی پنجه پا می ايستادتا قدش کمی بلندتر شود و بتواند چهره هايی را که واژه های تند و آتشين را فرياد می زنند، ببيند. دلش می خواست وارد بحث شود و سوالهايش را بپرسد .اما کسی جدی اش نمی گرفت. شايد چون کوچکتر از آن بود که توی اين بحث ها راهش بدهند.

چند سال از آن سالها گذشته است؟ چند سال است که چنين صحنه های پر شوری را در تهران نديده بودم؟ چند سال بود که رويای تکرار آن روزها را داشتم. چند بهار از آن موقع می گذشت؟

پس از بيست و هفت-هشت سال ميدان هفت تير تهران صحنه های مشابه آن روزهای دانشگاه تهران را در مقابل ديدگانم گسترانده است. اين بار ديگر يک دانش آموز ده ساله نيستم و می توانم چهره ها را به راحتی ببينيم.چهره پسرجوانی را که می گويد:

"من يک جوان بيکار هستم .چرا دولت فکری به حال اشتغال من نمی کند اما مدام به اندازه مو و آستين پيراهنم گير می دهد؟مگر اين همان دولتی نيست که يکی از مشاورانش چهار سال پيش در دوره تبليغات انتخاباتی در تلويزيون به ما گفت که به اندازه و مدل موی ما کاری ندارد."

ادامه این گزارش را با کلیک کردن روی این تیتر بخوانید

بحث های داغ انتخاباتی ، شب های تهران،باران و دهه شصت

6 پيامهاى سخنگاه

 • شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت 5 ژوئن 2009 12:01, بوسيله ى شاهرخ

  سلام اگرچه این شور جوانان خوب است اما متاسفانه حرکت اخیر بیش از اینکه برامده از تعقل باشد نوعی بیان احساسات بدون فکر است. ما ثمره این شوق زدگی ها را سی سال پیش دیده ایم . به کلبه مجازی بنده هم تشریف اورید بد نیست به این مطلب هم نگاهی داشته باشید http://shahrokh59.blogfa.com/post-1...

  پاسخ به اين پيام

 • شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت 5 ژوئن 2009 20:15, بوسيله ى پویا

  ژیلای گرامی سلام. نوشته ی وبلاگ ام بی ارتباط با پست قبلی شما نیست. یا همان رویاها. گفتم لینک اش را در این پست جدیدت بگذارم. http://www.pouyashome.com/weblog/ar...

  شاد باشی پویا

  پاسخ به اين پيام

 • شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت 6 ژوئن 2009 03:59, بوسيله ى www.hamrahehagh.blogfa.com

  بشارت باد پادشاهی آفریدگار

  خداوند یکتا

  آقا ابراهیم میرزایی

  هی حی الحضور واجب الوجود

  پاسخ به اين پيام

 • شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت 6 ژوئن 2009 16:17, بوسيله ى سارا کریمی

  سلام ژیلا جانم چقدر گزارشت زیبا و جذاب بود. چقدر غصه خوردم برای اینکه نمی توانم این راه طولانی را تا تهران بیایم و در این شبها در کنارتان باشم. به قول یکی از همین جوانان این شبها تکرار نشدنی است و شاید تا سالها دیگر از این فضاها نداشته باشیم. هرچند این فضاها مملو از احساسات و جوگیری است. اما آیا دموکراسی جز از این طریق تمرین می شود و جز از این طریق به بار می نشیند. اگر دقت کنیم تجربه دوم خردادمان پخته ترمان کرده و اینبار با تجربه تر حرکت می کنیم. ما با هم بهتر فکر می کنیم حتی اگر احساساتی باشیم. من ایمان دارم!

  پاسخ به اين پيام

 • شب های انتخاباتی تهران و یادی از دهه شصت 7 ژوئن 2009 06:08, بوسيله ى سروش

  با تمام احترامی که به نظر شما در مورد انتخابات دارم اما ایا قبول دارید که باید نظر اهل سیاست و کسانی که بزرگان عرصه علم سیاست هم هستند توجه کنید؟؟؟ دکتر سید جواد طباطبایی یکی بزرگترین دانشمند علوم سیاسی ایران است به باور دوست و دشمن ایشان دلایل مخالفت خود با موسوی و دلایل حمایت خود از کروبی را در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد ملی بیان کرده است یا بهتر نیست این مصاحبه را کامل مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید؟؟؟

  سایت روزنامه اعتماد ملی:

  http://roozna.com

  می توانید روی pdf کلید کنید و متن را بخوانید

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.