زمزمه های تظاهرات سکوت

پنج شنبه 18 ژوئن 2009


مردم در تطاهرات سکوت که این روزها انجام می دهند ،در مسیرهای طولانی که در کنار هم می پیمایند گاه به آهستگی با یکدیگر سخن می گویند.فرصت خوبی برای تبادل اخبار و تحلیل هایشان است.

گاه نیز به جدی و شوخی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم پاسخ سخنان محمود احمدی نژاد را می دهند که در جشن پیروزی اش در میدان ولی عصر تهران معترضان را به طرفداران فوتبال تشبیه کرده بود ،که تیم شان باخته و به خیابان ریخته اند .او معترضان را خس و خاشاک نیز لقب داده بودند.

مردم این روزها در هر تطاهرات ها بارها به یکدیگر می گویند:

- ما در خانه مان فوتبال گل کوچیک بازی می کردیم که باختیم و حالا به خیابان ریختیم.

- پس مواظب باشید سر چهار راه که رسیدید ،پلیس جریمه تان نکند!

مردم با اشاره به جمعیت میلیونی حود در دوشنبه سبز تهران و حضور چند صدهزار نفری خود در روزهای بعد از آن بارها به هم می گویند:

- راستی به نظر شما ما الان دو هزار نفر هستیم ؟

(احمدی نژاد گفته بود تعداد معترضان از رای های یک صندوق کمتر است)

- نه بابا !دوهزار نفر چیه؟ما دویست نفر هم نیسیتم!

- دویست نفر؟نه بابا !ما دو نفر هم نیستیم!

- دو نفر؟دلتون خوشه ها!ما همه خس و خاشاک هستیم!

در این روزها مردم معترض که می خواهند سکوتشان بر گلوله پیروز شود ،به جای فریاد زدن شعارهایشان ،آن را بر مقواهای کوچک و بزرگ و گاه حتی کاغذهای "آ-چهار " نوشته و در دست دارند و به یکدیگر نشان می دهند.

برخی از این شعارها:

- هموطن شهیدم !رای ات را پس می گیرم

- کشنه ندادیم که سازش کنیم /صندوق دستکاری شده شمارش کنیم

- احمدی به گوش باش !ما مردمیم نه اوباش

- آزادی اندیشه از آن بالا نمی شه

- دروغگو !دروغگو ما به تو رای ندادیم

هاله نور رو دیده .رای ما رو ندیده

- رای ما رو دزدیدند ،دارن باهاش پز می دن

- خار و خاشاک تویی /دشمن این خاک تویی

- احمدی !ما ملتیم نه اوباش

- مرگ بر دیکتاتور

و البته اصلی ترین شعار که در دست جمعیت دیده می شود

- رای من کجاست؟

13 پيامهاى سخنگاه

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 18 ژوئن 2009 22:59, بوسيله ى آرش

  چه می توان کرد؟

  بی شک سرنوشت ایران در قرن بیست و یکم با این جنبش مردمی گره خورده است.جنبشی مدنی و مسالمت آمیز که می خواهد همه برای ساختن ایرانی آباد و آزاد به رفتارهای دمکراتیک تمکین کنند.

  کنار گذاشتن تدریجی اندیشه و خردگرایی و بجای آن حاکمیت بیشتر جریانات خردگریز و زورگو، مردم را به خیابان ها ریخته است.

  دنیا با دقت ما را تماشا می کند و با ما همدلی می کند. رهبران دنیای پیشرفته تاکنون نتایج این انتخابات را نپذیرفته اند، که این پیروزی بزرگی برای این جنبش است.

  جوانان در تمامی صحنه ها حضوری پرشور، عقلانی، و تعیین کننده دارند- تا جایی که رهبران را به دنبال خود بسوی آینده ای درخشان می کشانند.

  بدون شک درگیری پنهان قدرت بر سر آینده نهاد ولایت فقیه بزرگترین تهدید برای این جنبش است.

  تعداد اندکی که توهم ایجاد حکومت اسلامی یا خلافت را دارند، باید بدانند که بی تردید این مردم و این جوانان زیر بار آن نخواهند رفت. تلاش های آن ها در این جهت جز عقب انداختن بیشتر کشور از کاروان پیشرفت و تمدن بشری حاصلی نخواهد داشت.

  شایسته است آقای خامنه ای تسلیم چنین جریاناتی نشود که در این صورت ملت ایران بیشتر پذیرای ایشان خواهد بود.

  برای برون رفت از این بحران ملی ، آقای احمدی نژاد خود داوطلبانه خواستار تجدید انتخابات شود. در این صورت همه برنده خواهند بود:

  خود آقای احمدی نژاد برنده اول خواهد بود- بخاطر این که حساب مردم را از رقبای انتخاباتی اش جدا کرده و چون یک قهرمان ملی، در این لحظات سخت تاریخی، مصالح عالیه ملت برایش در الویت است نه شخص خودش.

  دراین صورت تنگنای تایید زودرس نتایج انتخابات از روی رهبر هم برداشته خواهد شد.

  نامزدهای دیگر هم که غیر از برگزاری دوباره انتخابات خواسته دیگری ندارند.

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 21 ژوئن 2009 03:45, بوسيله ى احمدی نژاد

  اینکه گفته میشود خانم بنی یعقوب در روز شنبه بازداشت شده اند چقدر صحت دارد؟

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 23 ژوئن 2009 18:25, بوسيله ى نیما

  خانم ژیلا بنی یعقوب حالا که قلم به دست گرفته اید تا بنویسید خیلی مراقب باشید. باور کنید که نوشتن کار آسانی است اما نوشتن حقیقت خیلی دشوار است. آنقدر دشوار که وبلاگ خود را در اوج شهرت تعطیل کردم تا مبادا حق کسی را ضایع نموده باشم. مطالبتان را خواندم هیچ قضاوتی هم نمی کنم اما اینکه نوشته اید : نوشتیم موسوی خواندند احمدی نژآد نشان از قضاوتی دارد که کرده اید و این قضاوت کار آسانی نیست. خانم بنی یعقوب همینطور که برای دولتمردان قدرت چند روزه آنقدر ارزش ندارد که بخاطرش هر کاری بکنند برای شما هم به هر انگیزه ای که می نویسید باید صداقت را مد نظر بگیریدو نه هیچ انگیزه دیگر. لااقل همه چیز را سیاه و سفید نبینید. اگر می خواهید از حق کسی دفاع کنید حق دیگری را ضایع نسازید. از هر دو دفاع کنید. وگرنه نوشتن کار آسانی است. با ارادت . خواننده ای که اولین بار است وبلاگ شما را می بیند و دوست دارم باز هم انگیزه ای برای خواندن داشته باشم.

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 24 ژوئن 2009 11:41, بوسيله ى فریده

  ژیلا جان سلام، نمی دانم الان که من اینها را برایت می نویسم کجایی؟ ژیلا من درباره تو زیاد نمی دانم حتی نمی دانم که چه رشته ای خوانده ای، من هم مثل تو و هزاران زن دیگر در این کشور چشم به راه و امیدوار بودم، نمی دانم از کی نیستی، کاش زودتر خبر آزادیت را بشنوم تا باز به وبلاگت سر بزنم، ژیلا جان دعا می کنم که سلامت باشی، نمی دانی چقدر برایتان نگران هستم برای همه شما که به جرم قلم در دست داشتن اسیر نااهلان شدید. کاش می توانستم کاری بکنم، نمی دانی این روزها چقدر بد می گذرد فرق نمی کند کاش من هم تهران بودم، شرایط زندگیم مرابه شهر دور افتاده ای در جنوب ایران کشیده، ژیلا جان با کشته شدن خواهران و برادرانم در خیابان قلبم به درد آمده، می ترسم، اینها که جلو این همه چشم چنین می کنند پشت درهای سیاه زندان با تو چه می کنند. ژیلا اگر برگردی امید هم برمی گردد، کاش تو برگردی ژیلا کاش همه شما برگردید.

  یک زن 28 ساله ایرانی

  پاسخ به اين پيام

 • گیرم که در باورتان به خاک نشسته ام و ساقه های جوانم از ضربه های تبرهاتان زخم دار است با ریشه چه می کنید

  گیرم که بر سر این بام بنشسته در کمین پرنده ای پرواز را علامت ممنوع می زنید با جوجه های نشسته در آشیانه چه می کنید

  گیرم که می زنید گیرم که می بُرید گیرم که می کُشید با رویش ناگزیر جوانه چه می کنید

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 5 ژوئيه 2009 09:58, بوسيله ى venus

  طبق نظرسنجی اکثر کسانی که با آگاهی به موسوی رای دادند مخالف نظام و انقلاب و اسلام هستند . اینرا همه میدانند خودشان هم میگویند. حالا چند بحث منطقی: میگویید احمدی نژاد دروغگوست! ولی بعد از انتخابات مشخص شد کی دروغ گفته: بورس جهانی اعلام کرد بورس تهران بالاتر از سایر بورسهاست. این حرف طرفداران کاندیداها نیست حرف سازمان جهانیه.(البته اگر آقای موسوی این سازمان را قبول داشته باشند) خب اینجا حق با احمدی نژاد بود .موسوی با تکرار مدام کلمه قانون گوشمان را کر کرده بود بعد از انتخابات عمل به قانونش را دیدیم. میگفتند بازشماری آرا کنیم میگفت نه ابطال. میگفتند قانونی عمل کن میگفت نه ابطال..این یعنی قانون گریزی. یعنی عین دیکتاتوری. امامی که اینقدر ازش دم میزد برای کسب آرا میگوید وقتی میبینی کاری میکنی که آمریکا و دول استکبار از تو طرفداری میکنند بدان راه باطل رفتی. موسوی و طرفدارانش به این امید دارند که اگربا آمریکا مسالحه کنیم دیگر دنیا بهشت است ولی خدا در قرآن کریم سوره محمد آیه 35 میفرماید: شما ای اهل ایمان در کار دین سستی روا مدارید و از ترس کافران را بر صلح دعوت مکنید .ماجرای دروغگو بودن احمدی نژاد:سعید حجاریان عضو شورای مرکزی اصلاح طلبان پس از افشاگریهای احمدی نژاد به موسوی میگوید اینقدر بگو احمدی دروغگوست که اگر گفت ماست سفید است مردم باور نکنند و این خبرهای فساد ما را نیز دروغ بپندارند. حال یک سوال: اصلا موسوی فرشته الهی, آیا تا بحال از خودتان پرسیدید چرا فرقه ضاله بهاییت بطور رسمی از موسوی حمایت کرد. نه انگار طرفداران موسوی فقط دوست دارند فقط اعتماد به رسانه های بیگانه کنند. اعتماد به شایعات کنند بدون کوچکترین تحقیق. عده ای که اصلا رسانه ایران را نمی بیند که نکند یکموقع درمقابل اظهارات منطقی در مورد تقلب در انتخابات نظرشان عوض شود.ماجرای خس و خاشاک را همه میدانیم اینقدر این شایعه را که رئیس جمهور طرفداران موسوی را خس و خاشاک نامیده گسترش یافت که صدا و سیما دوباره فیلم سخنان رئیس جمهور را گذاشت و آنها را متوجه کرد که هر حرفی را با تحقیق بپذیرید. موسوی خود میدانست که رای نمی آورد زیرا تمام مراکز نظرسنجی داخل و خارج کشور, حامی موسوی و حامی احمدی نژاد همه و همه از رای بالای 60% احمدینژاد خبر داده بودند. برای همین آقای خاتمی 3 روز قبل از انتخابات با هیئت آمریکایی در مورد چگونگی سازماندهی اغتشاشات دیدار کرد(سند در وزارت اطلاعات موجود است. فارس نیوز خبرگزاری وابسته به سپاه افشا کرد). آخر من هم اگر اینقدر هزینه کرده بودم سکته میکردم. ولی بهتره به خاطر اسلام به خاطر خودمان آتش جهنم را به این ارزانی نخریم. به جای پافشاری برچیزی که به خاطر تبلیغات گسترده در ذهنتان رفته به خودتان بیایید.

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 6 ژوئيه 2009 09:20, بوسيله ى venus

  همه میدانیم که آمریکایی ها و اروپاییها عاشق ما نیستند. حداقل مسئولان خودمان دلسوزترند تا آنها پس چرا باید رسانه خودمان را تحریم کنیم و 24 ساعته پای رسانه های bbc و صدای آمریکا بنشینیم؟ همه میدانند آمریکا و اروپا در بحث رسانه بسیار پیشرفته اند و به راحتی با فنهایی که دارند خیلی راحت حتی مسلمان را نسبت به دینش بی اعتقاد میکنند. چرا ما که دینمان امانتی است از جانب پروردگار باید خودمان را در معرض شیطنتهای این ابلیسان قرار دهیم. چرا نباید وطن دوست باشیم و مردم خودمان را قبول داشته باشیم؟ چرا اینهمه تفرقه که بیگانگان به راحتی ما را بشکنند؟علی (ع) 25 سال سکوت کرد تا به اتحاد مسلمانان لطمه ای وارد نشود در حالیکه حق با او بود. چرا موسوی دعوت بهآشوب کرد تا این اتحاد شکسته شود و دشمنان این مملکت خوشحال تر از دیروز باشند. در حالیکه حق با او نبود. میگویند رئیس شورای نگهبان حامی احمدی نژاد است. خب باشد ولی اینرا میدانیم که باتقواترین و دیندارترین مردم عضو این شورا هستند و ایمانشان بهشان اجازه نمیدهد حق را ناحق کنند. پس چرا به جای اعتماد به آنها , به bbc و کافران از خدا بی خبر دل ببندیم؟ آیا این ظلم در حق این مملکت و دینمان نیست؟

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 6 ژوئيه 2009 09:20, بوسيله ى venus

  طبق نظرسنجی اکثر کسانی که با آگاهی به موسوی رای دادند مخالف نظام و انقلاب و اسلام هستند . اینرا همه میدانند خودشان هم میگویند. حالا چند بحث منطقی: میگویید احمدی نژاد دروغگوست! ولی بعد از انتخابات مشخص شد کی دروغ گفته: بورس جهانی اعلام کرد بورس تهران بالاتر از سایر بورسهاست. این حرف طرفداران کاندیداها نیست حرف سازمان جهانیه.(البته اگر آقای موسوی این سازمان را قبول داشته باشند) خب اینجا حق با احمدی نژاد بود

  .موسوی با تکرار مدام کلمه قانون گوشمان را کر کرده بود بعد از انتخابات عمل به قانونش را دیدیم. میگفتند بازشماری آرا کنیم میگفت نه ابطال. میگفتند قانونی عمل کن میگفت نه ابطال..این یعنی قانون گریزی. یعنی عین دیکتاتوری. امامی که اینقدر ازش دم میزد برای کسب آرا میگوید وقتی میبینی کاری میکنی که آمریکا و دول استکبار از تو طرفداری میکنند بدان راه باطل رفتی. موسوی و طرفدارانش به این امید دارند که اگربا آمریکا مسالحه کنیم دیگر دنیا بهشت است ولی خدا در قرآن کریم سوره محمد آیه 35 میفرماید: شما ای اهل ایمان در کار دین سستی روا مدارید و از ترس کافران را بر صلح دعوت مکنید

  .ماجرای دروغگو بودن احمدی نژاد:سعید حجاریان عضو شورای مرکزی اصلاح طلبان پس از افشاگریهای احمدی نژاد به موسوی میگوید اینقدر بگو احمدی دروغگوست که اگر گفت ماست سفید است مردم باور نکنند و این خبرهای فساد ما را نیز دروغ بپندارند.

  حال یک سوال: اصلا موسوی فرشته الهی, آیا تا بحال از خودتان پرسیدید چرا فرقه ضاله بهاییت بطور رسمی از موسوی حمایت کرد. نه انگار طرفداران موسوی فقط دوست دارند فقط اعتماد به رسانه های بیگانه کنند. اعتماد به شایعات کنند بدون کوچکترین تحقیق. عده ای که اصلا رسانه ایران را نمی بیند که نکند یکموقع درمقابل اظهارات منطقی در مورد تقلب در انتخابات نظرشان عوض شود.ماجرای خس و خاشاک را همه میدانیم اینقدر این شایعه را که رئیس جمهور طرفداران موسوی را خس و خاشاک نامیده گسترش یافت که صدا و سیما دوباره فیلم سخنان رئیس جمهور را گذاشت و آنها را متوجه کرد که هر حرفی را با تحقیق بپذیرید.

  موسوی خود میدانست که رای نمی آورد زیرا تمام مراکز نظرسنجی داخل و خارج کشور, حامی موسوی و حامی احمدی نژاد همه و همه از رای بالای 60% احمدینژاد خبر داده بودند. برای همین آقای خاتمی 3 روز قبل از انتخابات با هیئت آمریکایی در مورد چگونگی سازماندهی اغتشاشات دیدار کرد(سند در وزارت اطلاعات موجود است. فارس نیوز خبرگزاری وابسته به سپاه افشا کرد). آخر من هم اگر اینقدر هزینه کرده بودم سکته میکردم. ولی بهتره به خاطر اسلام به خاطر خودمان آتش جهنم را به این ارزانی نخریم. به جای پافشاری برچیزی که به خاطر تبلیغات گسترده در ذهنتان رفته به خودتان بیایید.

  در آخر برای اینکه بفهمید حق باکیه به وبلاگهای طرفداران موسوی و احمدی نژاد یک نگاه کنید. در وبلاگهای طرفداران احمدی نژاد نویسنده مطالب منطقی در عین ادب گفته در حالیکه در وبلاگهای طرفداران موسوی فقط توهین و ناسزا و بی شخصیتی می بینید امتحان کنید

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 6 ژوئيه 2009 19:01, بوسيله ى ساناز

  ژیلا جون زود تر برگرد هرچند می دانم که تو مقاوم واستوار هستی اما... به امید آزادی تو نازنین

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه یا فریب خوردگی 12 ژوئيه 2009 12:43, بوسيله ى کسی که رای نداد ولی بازی هم نخورد...

  آیا تا کنون به این فکر کردید که چطور ممکنه شما انقدر مطمئن باشید به تقلب و مدرک نداشته باشید. وای در آن زمانی که بازی خورده ها بفهمند که بازیچه بودند، آن موقع یا باید خودشون رو نکوهش کنند یا ... افلاطون یه جمله چند هزار سال پیش گفته : کسی که خرد خودش و بر خرد جمع ارجح می دونه بی خردترین مردمه... اما من قصد بی ادبی ندارم ولی چرا مردم تهران خودشون و مردم همه ایران می دونند. وای از بز گر که گله رو گر می کنه ...

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 30 ژوئيه 2009 14:33, بوسيله ى لیلا

  سلام!!!میدانم که هنوز در بندی و نمیتوانی جواب سلام مرا بدهی اما امیدوارم به پاسخت هر چه زودتر...به امید آزادیت ژیلا جان

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 23 اكتبر 2009 05:26

  چه فايده‌اي در نوشتن است وقتي مدافعان آزادي قلم ابتدا نظر را تاييد مي‌کنند اگر به نفع آنها بود بعد نمايان مي‌کنند خود را فريب ندهيد شما هما اوباشيد نه مردم و البته به زودي رسوا خواهيد شد ببخشيد همين حالا رسواي زمانه هستيد ژيلاي ساختگيتان اگر موجود است کيلويي چند است؟

  پاسخ به اين پيام

 • زمزمه های تظاهرات سکوت 23 اكتبر 2009 05:32

  دل به تاريکي شب بستن خداي من! دروغگو به که مي‌گويد دروغگو خداي من!ژيلا مگر کيست خداي من! آيا در کشورهاي ديگر ژيلاها را به بند نمي‌کشند؟ آهان! ببخشيد در کشورهاي ديگر قبل از به بند کشيدن مي‌کشند آنها را...... چه هياهوي مفتي به راه انداخته‌ايد براي دخترکي از جنس عدم که بود با نبودش فرقي ندارد چرا که اصلا نبوده که بود شود و تازه اگر هم بود فرقي نمي‌کرد مگر او از نطنز آمده تا آنجا هم تحفه‌اي داشته باشد.........

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.