بهمن قوی است اما فولاد نیست

جمعه 6 اوت 2010


دوازده روز از اعتصاب غذای بهمن و سایردوستان دربندش می گذرد.خبرهای نسبتا موثقی می گوید که بهمن و کیوان صمیمی و مجید توکلی در اعتصاب غذای خشک به سر می برند .این یعنی علاوه براینکه غذا نمی خورند از پذیرفتن آب و هرگونه آشامیدنی خودداری می کنند .من نمی دانم بهمن و دیگر عزیزان دقیقا چند روز در اعتصاب غذای خشک هستند ،فقط می دانم تحمل این نوع اعتصاب با توجه به ازدست رفتن آب بدن بسیارخطرناک تر از اعتصاب تر است و بدن به سختی تاب می آورد.

از نخستین روزهایی که بهمن وارد اعتصاب غذا شد ،نگرانش شدم و از روزی که شنیدم اعتصاب غذای بهمن و چندنفر دیگر حشک است نگرانتر شدم.

بسیاری از دوستان این روزها با لطف زیاد با من اظهار همدردی می کنند و ضمن جملات دلگرم کننده شان می گویند :نگران نباش !بهمن خیلی قوی است ،ورزشکار است ،تحملش برای گرسنگی و تشنگی زیاد است

و من در پاسخ می گویم :

بله .بهمن قوی است ، اما باور کنید سالهاست که به این باور رسیده ام که انسان فولاد نیست که با ضرباتی که بر سرش فرود می آید آبدیده تر شود .انسان مشتی گوشت و خون و استخوان است که ضربه هایی که بر او فرود می اید می تواند آنقدر ضعیف و ضعیف ترش کند که تا مرز نابودی پیش برود.

می دانم !بهمن من قوی است ،مخصوصا قوی در روح و فکر و صبوری .بهمن حتی جسم قوی ای هم دارد .اما هرچه باشد انسان است و آسیب پذیر و وقتی روزهای طولانی هیچ چیزی نخورد ،ضعیف می شود.

آنچه بهمن و سایر دوستانش می خواهند حقوق اولیه و انسانی یک زندانی است نه چیزی بیشتر .ای کاش مسوولان به مطالبات بسیار ابتدایی شان پاسخ بدهند و هرچه زودتر این مرحله سخت برای آنها به پایان برسد . ای کاش اجازه بدهند با آنها ملاقاتی کوتاه و یا تماس تلفنی داشته باشیم .امیدوارم من بتوانم هرچه زودتر دوباره بهمن را ببینم و بقیه خانواده های زندانیان دربند انفرادی عزیزان شان را.

10 پيامهاى سخنگاه

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 6 اوت 2010 18:24, بوسيله ى سارا امت علی

  هزار بار نوشتم و پاک کردم٬ گاهی واژه ها حقیرتر از اونی هستند که توان به دوش کشیدن بار سنگین اندوه و حس آدم رو داشته باشند. با تمام وجود آرزو می کنم بهمن و دیگر زندانیان به این اعتصاب نفس گیر و غم افزا پایان بدهند ژیلا جان آرزو می کنم صبرت به اندازه اندوهی که این روزها داری و غمی که دلت رو پر کرده، وسیع بشه

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 6 اوت 2010 18:24, بوسيله ى bashar

  سلام/جز روزه شنبه و همراهی تا اوین چی کار میتونیم بکنیم؟ دعا میکنم همیشه برای ازادی و سلامتی همه دوستانمون

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 6 اوت 2010 20:07, بوسيله ى دریا

  خانم بنی یعقوب عزیز می دانم شرایطی سختی را شما و اقای امویی سپری میکنید ولی وقتی تاریخ را مرور میکنیم میبینیم که انسانهای بزرگ و ازادی خواه هستند که در شرایط سخت و طاقت فرسا قرار می گیرند و به همین دلیل است که نامشان همیشه جاودان می ماندو نام شما عزیزان در تاریخ ایران عزیز ثبت شد و شما بودید که درس شجاعت و استقامت رابه ما اموختید و به قول دکتر شریعتی شما ماندید و کاری زینبی کردید.

  پاسخ به اين پيام

 • My heart goes out to all the political prisoners, especially those on hunger strike like Bahman . Be strong and patient, we shall overcome this brutal days!

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 7 اوت 2010 00:54, بوسيله ى پناه

  ژیلای عزیز؛ زبانم دیگر بند آمده. به احترام اراده بهمن و صبوری تو سکوت میکنم.

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 7 اوت 2010 04:17, بوسيله ى یه دوست

  ايران، آزادترين کشور دنيا در آزادترين کشور دنيا، ژيلا بنی‌يعقوب، روزنامه‌نگار از سوی دادگاهی به ۳۰ سال محروميت از حرفه روزنامه‌نگاری محکوم شده است. http://news.gooya.com/politics/arch...

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 7 اوت 2010 07:08, بوسيله ى شاگردک

  خانم بنی یعقوب عزیز؛ با تمام وجود آرزو می کنم عزیزان در بندمون و آنطور که مهندس موسوی گفته گنجینه های سبز کشورمون هر چه زودتر به این اعتصاب پایان بدهند. ایران فردا، به این مردان و زنان بزرگ نیاز دارد. شنبه را همپای عزیزان زندانی روزه سیاسی می گیرم به امید اینکه روزه ام را با خبر شکست این اعتصاب باز کنم.

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 7 اوت 2010 07:59, بوسيله ى سهیل

  روز بيستم بازداشت (سال پیش )، از سلول انفرادي براي بازپرسي به دادگاه انقلاب بردندم. روبروي شعبه 26 نشسته بوديم تا محمد داوري هم کارش تمام شود و بيايد. آمده بوديد براي پيگيري کار بهمن. از ميان گفتگوهايتان با يکي از همراهان آقاي داوري متوجه شدم بهمن اعتصاب غذا کرده و به سلول انفرادي منتقل شده است. شش روز بعد به 350 منتقل شدم و چند روز بعد بهمن از انفرادي برگشت. گفتم:«خانم بني يعقوب رو ديدم. حالشون خوب بود و با روحيه بودند». سرش رو انداخت پايين و گفت:«ژيلا قويه! روحيه اش خوبه»

  خانم بين يعقوب عزيز! باور دارم بهمن حالش خوب خوب است، حتي در اعتصاب غذاي خشک، نه به اين خاطر که بدنش قوي است تنها به اين خاطر که روحيه اش قوي است چون مي داند که "ژيلا قويه. روحيه اش خوبه".

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 7 اوت 2010 18:30, بوسيله ى امید

  نمی دونم برای همدردی با شما چی می شه گفت .در مقابل این همه صبوری و مقاومت شما ما فقط شرمندگی داریم و بس . این روزهای بد هم بالاخره تموم می شه .

  پاسخ به اين پيام

 • بهمن قوی است اما فولاد نیست 8 اوت 2010 15:53, بوسيله ى امیدوار آزادی

  فقط می توان گفت : مردانی به استقامت تاریخ. بزرگانی مستحکم به استواری دماوند. فرزندان کوروش بزرگ. آزادیخواهان واقعی. من به عنوان عضو کوچکی از ایرانیان آزادی خواه , تنها میتوانم به خانواده این بزرگان بگویم که من کوچک همه شما هستم.

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.