65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند

پنج شنبه 14 اوت 2008


گفته می شود حدود پنجاه نماینده مجلس هشتم دو زن دارند و همین افراد هم پشتیبان جدی لایحه حمایت از خانواده یا همان ترویج چند همسری هستند.دوستی می گفت :"حالا اینها که دو زن را گرفته اند چه اصراری به تصویب این لایحه جدید دارند" و دوستی دیگر در جوابش گفت :"می خواهند خودشان را موجه و مشروع جلوه دهند."

گروهی از زنان اصلاح طلب چند روز پیش با نمایندگان فراکسیون اقلیت در مجلس دیدار داشتند .به گفته فخری محتشمی پور که در این دیدار حضور داشته است ،خانم زهرا شجاعی ،رییس مرکز مشارکت امور زنان در دولت خاتمی به این نمایندگان گفته است:

" طبق یک خبر غیر رسمی 65 نفر از نماینگان مجلس هفتم که تعدادی از آنها هم در این مجلس جدید هستند همسر دوم داشتند ودارند."

فخری محتشمی پور نیز گفته است :کاش می شد این مردان را پیدا کرد . خودشان هم نشد همسرانشان که نمونه های خوبی هستند شهادت بدهند آیا خانواده هایشان تحکیم شده یا نه ؟ او برای مطلبش این تیتر را انتخاب کرده است :

هرکی دو تا زن داره دستش بالا!

ائتلاف گروهها و فعالان جنبش زنان فراخوانی را با عنوان مانع تصویب لایحه ضد خانواده شوید ،منتشر کرده اند.

باید دید چند نفر در مجلس هشتم دستشان را برای تصویب لایحه چند همسری بالا می برند.شاید به جز این شصت و پنج نفر کسانی هم باشند که مایلند به این جمع بپیوندند.

27 پيامهاى سخنگاه

 • 65 نماینده دو زنی در مجلس هفتم و هشتم 14 اوت 2008 16:27, بوسيله ى رها

  ژيلاي عزيز جهت تحقيقات ميداني از خانواده هاي اين نمايندگان دو تمبونه منم پايم!

  در سايت ببينيد : لايحه حمايت از خانواده!!!!

  پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده دو زنی در مجلس هفتم و هشتم 23 اوت 2008 02:40, بوسيله ى علی ودایع

   سلام از ناخوانا به این جا کشیده شدم! مطلبی بود در خور تفکر و تامل . ما که کف کردیم اما خدایی اش آقابزرگ اصولگرای یکی از دوستانمان حق داشت شوما مطبوعه چی هارا نفرین کند که هرچه می کشیم زیر سر شوماست. خوب شاید این بندگان خدا نیتشان خیر بوده و خواستند دو نفر را در این نان و پنیری که می خورند شریک کنند تا به فساد کشیده نشوند آن جماعت!

   در سايت ببينيد : http://siyasatpisheh.persianblog.ir

   پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده دو زنی در مجلس هفتم و هشتم 15 اوت 2008 11:20, بوسيله ى محسن

  ببخشید به چه چیز این خبر باید استناد کرد : به یک خبر غیر رسمی یا به اینکه کاش می شد اسم این 65 نفر را پیدا کرد!!! . فکر نمی کنید یک مقدار واقعی تر مطلب بنویسید و انتقاد کنید بهتر باشد .

  پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده دو زنی در مجلس هفتم و هشتم 15 اوت 2008 11:46, بوسيله ى ژیلا بنی یعقوب

   متشکر از توجه شما

   فکر می کنم حق دارم یک خبر غیر رسمی را به نقل از دو منبع نسبتا موثق که یکی شان رییس مرکزمشارکت امور زنان در دولت خاتمی بوده است و دیگری با روابط متعدد سیاسی در وبلاگ خودم بنویسم.شما هم حق دارید به آن استناد نکنید.

   و به خاطر رعایت اخلاق روزنامه نگاری است که در یک مطلب کوتاه از عنوان" خبر غیر رسمی" و "گفته می شود" ،استفاده کرده ام و اگر قرار بر عدم رعایت اصول حرفه ای روزنامه نگاری بود می توانستم به جای خبر غیر رسمی و یا به جای گفته می شود ،بنویسم در یک خبر رسمی به نقل از یک منبع رسمی

   همچنان که خیلی از سایت ها و وبلاگ هایی که معلوم نیست متعلق به چه کسانی اند و مشغول اتهام زدن به فعالان اجتماعی -سیاسی ایران هستند ، مدام خبرهای دروغ خود را مستند به منابع رسمی می کنند.

   پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 16 اوت 2008 04:07, بوسيله ى خواننده

  من متوجه نمیشم که چطور یکهو این سنت اسلامی تبدیل شده به موضوعی برای بحث و جدل؟! شما از ۱۴۰۰ سال قبل که این موضوع بدون اشکال بوده تحقیق میدانی دارید؟!

  ماجرا عزیزم خیلی ساده اسُ یا مسلمانی که پس بیجا میکنی روی حرف مراجع حرف میزنی.

  یا مسلمان نیستی که در آنصورت بیجا میکنی صحبت از مشروعیت میکنی!

  پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 16 اوت 2008 10:05, بوسيله ى ژیلا بنی یعقوب

   راستش را بخواهید من خودم را از آیت الله صانعی مسلمان تر نمی دانم که گفته اند:

   "ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول، خلاف شرع و معصیت است»

   همچنان که خودم را متخصص تر از دکتر صدیقه وسمقی در این باره نمی دانم که استاد فقه اسلامی است و در کتاب چند همسری و اسلام نوشته اند:"انتصاب اینگونه قوانین مفسده بار و ناهنجار به اسلام شایسته نیست.فحوای قران نشان می دهد که قرآن مردان را به داشتن چند زن ترغیب نمی کندبلکه آیه های سوم و بیست و نهم سوره نسامردان را از داشتن بیش از یک همسر انذار کرده و نهی می کند و انان راترغیب می کند که به یک همسر اکتفا کنند.از فحوای ایات مذکور توصیه قران به تک همسری فهمیده می شود که چند همسری نه تنها خواست اسلام و قرآن نیست بلکه مکروه بوده و از آن نهی شده است.در آیه سوم سوره نسا آمده است به یک زن اکتفا کنید."

   شما که حتی حاضر به معرفی خود نیستید نمی دانم با کدام تخصص و استناد در این باره حکم می دهید.

   کتاب چند همسری و اسلام ،نوشته دکتر صدیقه وسمقی توسط انجمن زنان پژوهشگر تاریخ منتشر شده است

   پاسخ به اين پيام

   • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 16 اوت 2008 16:16, بوسيله ى خواننده

    گویا شما از خود حضرت هم فحوای! قرآن را بهتر تشخیص دادید که هیچ! از همه علمای زنده و مرده اسلام هم بهتر (جز چند تا نان به نرخ روز خور) هم بهتر تشخیص دادید!

    نه عزیز ایراد در اسلام است. شما امروز این را درست میکنی فردا باید دنبال مابقی فحوا ها راه بیافتید. موضوع اینستکه شما راه را برعکس میروید!

    مهم این نیست که قرآن چی گفته، چوه اگر قرآن را شما میفهمید پش همه این علما تا امروز چاره بودند! موضوع اینستکه وقتی امروز شعور و درکتان رشد کرده و میبینید چند همسری کار درستی نیست از طرفی توی کله شما فرو نمیرود که اسلام و تشیع بدرد نمیخورد و سراپا دروغ است، دنبال توجیه و فحوا! میگردید! و الا این فحوا اینهمه سال کجا بود؟! الان کجاست؟! توی جیب آقای صانعی؟!(-: خودتان خنده تان نمیگیرد که برای رسیدن به حق مسلمتان باید دنبال سر این ایت الله ها راه بیافتید تا هر 30 سال متوجه بشوند که اشتباه میکردند و فحوا یک چیز خوب دیگری بوده! کسانی که در این 30 سال بخاطر مخالفت با فحوای قبلی چوب خوردند و کشته شدند تکلیفشان چیست؟! خجالت هم چیز خوبی است همانطور که عقل.

    پاسخ به اين پيام

   • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 06:41, بوسيله ى خواننده

    کامنتهایی که در جواب شما دادم منتشر نشد. یا هنوز فرصت نکردید تایید کنید، یا هنوز فرصت نکردید فکر کنید! شاید هم از روبرو شدن با حقیقت وحشت دارید.

    پاسخ به اين پيام

    • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 16:35, بوسيله ى ژیلا

     من سه کامنت شما را تاکنون منتشر کرد ه ام .امامتاسفانه از انتشار کامنت هایی که حاوی توهین به دیگران و یا توهین به اعتقادات و یا دین مردم است خودداری می کنم.اگر با ادبیات بهداشتی تر نظرات خود را بنویسید حتما منتشر می شود.پوزش مرا در این باره بپذیرید.

     پاسخ به اين پيام

   • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 11:09, بوسيله ى خواننده

    زنانی مثل شما هستند که بچه های خرافاتی منتظر مهدی را بار میاورند و باعث بدبختی این مملکت هستند. بفرمایید این آیه سوم سوره نسا که شما فحوایش! را از همه علمای 1400 سال گذشته بعلاوه حظرت و امیر و .... بهتر بلدید گویا! واقعا خجالت آور است.

    و اگر در اجراى عدالت ميان دختران يتيم بيمناكيد هر چه از زنان [ديگر] كه شما را پسند افتاد دو دو سه سه چهار چهار به زنى گيريد پس اگر بيم داريد كه به عدالت رفتار نكنيد به يك [زن آزاد] يا به آنچه [از كنيزان] مالك شده‏ايد [اكتفا كنيد] اين [خوددارى] نزديكتر است تا به ستم گراييد [و بيهوده عيال‏وار گرديد]

    تازه این ترجمه آقای فولادوند دروغ پرداز درجه یک هست که تمام سعیش رو کرده تا جایی ه میشه زهر قرآن رو بگیره.

    هر وقت عقل خودتون رو بکار انداختید میتونید انتظار داشته باشید که به حقتون برسید نه وقتی که پشت سر این ملا و اون ملای نون به نرخ روز خور راه میرید.

    پاسخ به اين پيام

    • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 16:26, بوسيله ى ژیلا

     خواننده محترم که حتی حوصله ندارید چند خط را با حوصله بخوانید اما کامنت های عصبی می نویسید

     مثل اینکه متوجه نشدید که من عینا نوشته دکتر صدیقه وسمقی را در باره ایات قرآن و فحوای آن نقل کرده ام،آن هم به نقل از کتاب چند همسری و اسلام.من هیچ تخصصی در قرآن یا فقه اسلامی ندارم که بخواهم آن را از حضرت امیر بهتر یا بدتر بفهمم.من صرفا گفته های خانم وسمقی را که استاد فقه اسلامی است نقل کرده ام.

     خانم وسمقی هم در ترجمه و تفسیری که از این آیه در کتاب خود آورده اند و تقربیا مشابه ترجمه آقای فولادوند است ،هم نوشته اند:با توجه به ذیل ایه "و ان خفتم الا تعدلو فواحده"فهمیده می شود که قرآن مردان را به داشتن چند همسر ترغیب نمی کندو می گوید:اگر بیم دارید که میان زنان خود به عدالت رفتار نکنید ،پس به یک زن اکتفا کنید(فواحده)فواحده مفهوم امر دارد .یعنی پس به یک زن اکتفا کنیدچراکه اکتفا به یک همسر نزدیکتر است به ستم نکردن.(به نقل از کتاب چند همسری و اسلام ،صفحه نه و ده ،از انتشارات انجمن زنان پژوهشگر تاریخ)

     پاسخ به اين پيام

  • اگر واقعا اين سنت اسلامي است پس چرا مي خواهيد آن را قانون كنيد؟ در اسلام ما داريم كه در صورت اضطرار ميشود مردار خورد پس ما دنبال تصويب لايحه مردار خواري باشيم؟ براي تحكيم خانواده اين راه حل نيست. دين اسلام مغايرتي با فطرت انسان ندارد ببينيد چند درصد زنان از اين عمل خشنود هستند؟ درست است در قران چنين اجازه اي داده شده اما شرط عدالت را بر آن ملزم دانسته و درادامه گفته كه نميتوانيد. معناي اين عبارت كاملا روشن است. به تفسير الميزان هم در اين رابطه مراجعه كنيد. به اميد روزي كه مشكلات اساسي مردم مورد مناقشه و بحث و بررسي قرار گيرد.

   پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 29 اوت 2008 20:35, بوسيله ى ایوا

   برده داری هم سنتی مشروع بوده! هر کس از دیدگاه حقوق انسانی با هر دیدگاه مذهبی میتواند حرف بزند. روی حرف مراجع یا پاپ اعظم! مسلمانی و شریعت را هم که میدانیم چه میگویند.

   پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 16 اوت 2008 05:46, بوسيله ى محمد

  بله . شما حق داريد و شما می توانستيد به جای خبر غیر رسمی و یا به جای گفته می شود ، بنویسيد در یک خبر رسمی به نقل از یک منبع رسمی . اما ترديد نکنيد که تازه اين شروع دردسر ديگري مي شد . بالاخره يک عاقل پيدا نمي شد که بگويد خوب سرکار خانم ، نام اين منبع رسمي را چرا نياورديد؟

  پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 16 اوت 2008 10:07, بوسيله ى ژیلا

   و نه اینکه وب سایت ها و نشریات دولتی ما پراز خبرهای بدون منبع نیستند؟چرا از آنها سوال نمی کنید؟راستی چرا از پیام فضلی نژاد سوال نمی کنید منبع رسمی یا غیر رسمی اش برای نسبت دادن هرگونه اتهام به فعالان جنبش زنان چیست؟

   شما کیهان نمی خوانید؟که به همه عالم و آدم اتهام می زند ، آن هم بدون هیچ مدرکی .راستی هیچ وقت به این روزنامه اعتراض کردید؟

   اما افرادی مثل من در وبلاگ هایی که اصلا قرار نیست با معیارهای یک روزنامه حرفه ای و پر تیراژ ارائه شود ،در حد توان می کوشیم معیارهای حرفه ای را مراعات کنیم و در باره خبری که مطمئن نیستیم لااقل بنویسیم "گفته می شود " ،و تاکید کنیم براساس "یک خبر غیر رسمی ".تا خواننده تکلیف خودش را بداند و در باره خبری که غیر رسمی است در همان حد غیر رسمی هم به آن اعتبار بدهد و در باره اش تصمیم بگیرد

   در صورت علاقمندی به ادامه این بحث می توانیم آن را روی ایمیل ادامه بدهیم .دلیلی ندارد خوانندگان وبلاگ را که ممکن است علاقه ای به این بحث هانداشته باشند ،بیش از این درگیر کنیم

   پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 12:49, بوسيله ى مرد منفعت طلب

  این لایحه به ضرر مردان هم هست چون وقتی بعضی از مردها چندتا همسر (زن) داشته باشند، همان تعداد مردهایی هم بدون زن می مانند. و این دور از عقل است که مردانی را در جامعه از ازدواج محروم کنیم و برایشان شرایط سختی را بوجود آوریم.

  پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 17 اوت 2008 13:18, بوسيله ى شیما

  واویلا...! یکی بگه آخه اینجا چه خبره؟ خیر سرمون مثلا فرهنگمون پیشرفت کرده.

  پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 18 اوت 2008 08:49, بوسيله ى اميرحسين

  خانم بني يعقوب! واقعن متعجب هستم كه بيشتر اين كامنت ها اصلن ربطي به نوشنه‌ي شما نداره. نوشته‌ي شما كاملن مشخصه كه چي هست. ولي به نظر مي رسه يك عده فقط براي دعوا كردن مي‌آن. هر كس كه تجربه‌ي وبلاگ نويسي داشته باشه مي دونه كه چقدر اين نظرات بي ربط و پرخاشگرانه آدم رو عصبي و نااميد مي‌كنه از نوشتن.

  پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 19 اوت 2008 11:44, بوسيله ى يك خواننده

  شما بدلیل اینکه کامنتهای من منتشر نشده فکر کردید من دنبال لایحه کردن سنت اسلامم! عزیز جان من حرف حسابم اینه، وقتی این اسلام[...................]

  پاسخ به اين پيام

  • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 19 اوت 2008 11:52, بوسيله ى ‍ژيلا

   خواننده گرامي

   با پوزش فراوان

   من نظر شما را با حذف بخش هايي از آن منتشر كردم تا بتوانم پاسخ اصرار هاش شما را در اين باره بدهم.شما تعداد زيادي كامنت گذاشته ايد كه من چهارتاي آن را منتشر كرده ام اما همانطور كه قبلا هم نوشتم خوشبختانه يا متاسفانه از انتشار کامنت هایی که حاوی توهین به دیگران و یا توهین به اعتقادات و یا دین مردم است خودداری می کنم.علاوه بر اين برخي از نكاتي كه در كامنت هاي شماست مي تواند براي اين وبلاگ مشكلات قانوني و البته فراقانوني ايجاد كند. شما حتي حاضر نيستيد كه نام خودتان را بنويسيد اما انتظار داريد ديگران مطالب شما را كه گاهي حاوي توهين به دين است در وبلاگ خود منتشر كنند.شما مي توانيد خودتان يك وبلاگ بازكنيد و همه نظرات خود را در آن منتشر كيند

   پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 20 اوت 2008 04:16, بوسيله ى حسین شهابی

  سلام لینکتان را در اولین نشریه الکترونیکی استان کرمان یعنی پایان هفته اضافه کردم موفق باشید

  در سايت ببينيد : سلام

  پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 21 اوت 2008 07:40, بوسيله ى خواننده

  من از شما پوزش میخوام. تا حد زیادی حق با شماست. اما در 2و مورد اجازه بدید اعتراض کنم(-: اول اینکه من انتظار ندارم کمنتم رو منتظر کنید. واقعا میگم. فقط خواستم خود شما بخونید. ولی بعد دیدم برای بعضی سوتفاهم شد.

  دوم اینکه متاسفانه ظرفیت دین و دین دارانش از ظرفیت بی دین ها یا حتی دیندارهای سکولار پایینتر هست! یعنی دینی که قراره رحمت و صلح و آشتی باشه هیچ مخالفتی رو برنمیتابه. اصلا فرض بفرمایید که من توهین کنم به دین یا باور دینی، چرا اونهایی که ادعای دین ندارند در مقابل توهین واکنش آرامتر و از سر صلح دارند ولی این دین رحمت در مقابل توهین [...]! منظورم این نیست که توهین کار خوبیه، که هرجا از روی ناراحتی حرفی زدم (که خوب واقعا ناراحت کننده است) عذر میخوام ولی همه اش هم توهین نبوده! باز هم اینا رو خطاب به شما نوشتم. دوست داشتید اصلاح کنید، حذف کنید، منتشر کنید،...

  در مورد اسم نگذاشتن خوب از [...] میترسم

  پاسخ به اين پيام

 • اگر خانم زهرا شجاعی گفته است: " طبق یک خبر غیر رسمی 65 نفر از نماینگان مجلس هفتم همسر دوم داشتند ودارند." پس من هم می گویم:" طبق یک خبر غیر رسمی بیش از 90 درصد از زنانی که پست حکومتی داشته اند مبتلا به مرض پر گویی اند." آقای مسئول سایت با انتشار این دروغها و اکاذیب فقط پرونده ی اعمال خود را سنگین تر و ننگین تر خواهید کرد.

  پاسخ به اين پيام

 • 65 نماینده مجلس هفتم و هشتم دو زن دارند 12 اكتبر 2008 04:41, بوسيله ى ستاره

  بنظرمن این خبر هیچ بارمفهومی خاصی نداره جز اینکه بد بینی و شایعه پراکنی و حس عدم اعتماد رو در خواننده زیاد میکنه،چه بسا خبرهای مشابه در این مدت کم نبوده ،در اینکه دولت نهم جا برای این نوع احساسات زیاد گذاشته شکی نیست...از ماجرای آقای کردان گرفته تا چندین طرح وعدم موافقت با لایحه های دولت و اعمال غیر اخلاقی مسئولان... من کلا تعجب می کنم این چه جریان مسخره ایه که خودشون میان سوتی ها و اشتباهات خودشون رو تو بوغ رسانه ها می ذارن...مردم هر چقدر هم بخوان اعتماد کنند با این اقرار به عرف شکنی ها نسبت به سر کرده های نظام بدبین می شن و این خوب نیست،من به شخصه حس خیلی بدی به این جریان ها دارم

  پاسخ به اين پيام

 • با سلام تازه اين امار غير رسمي يا به اصطلاح خودمان غير علني است. لطفا هر چه زودتر قانوني تصويب كنيد كه اين مردها از غير علني بودن ان عذاب نكشند. مثل كشورهاي عربي

  پاسخ به اين پيام

 • نگراني زنها تنها درمحدوديت مالي است اگرمردي تمامي اموال خود رابه اوبدهد آيا باز ادعاي دوست داشتن مرد را مطرح ميكنند.

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.