فریاد از ضربه های شلاق

پنج شنبه 4 سپتامبر 2008


چندی پیش در روزنامه کارگزاران خواندم که دو جوان به اتهام سرقت پسته دستگیر و از سوی دادگاه عمومی شهر انار به 70 ضربه شلاق در ملاء عام و 9 ماه حبس محكوم شدند. حكم شلاق آن ها در ملاء عام عصر روز جمعه اوایل مردادماه امسال در شهر انار استان كرمان به اجرا درآمد و با اعتراض مردم روبرو شد.

براساس این گزارش، اجرای حكم 70 ضربه شلاق ساعت 19:30 در پارك معلم شهر انار و در حضور 500 نفر از مردم به اجرا درآمد. در ابتدای مراسم اجرای حكم ابتدا رضا شلاق خورد كه در میانه اجرای حكم به دلیل شدت ضربات شلاق مردم به مسئول اجرای حكم اعتراض كردند كه محمد جعفری رئیس دادگاه عمومی انار به مجری حكم دستور داد كه آرام ‌تر شلاق بزند.

با خواندن این خبر یاد خاطرات تلخم از شلاق خوردن جوانان در شهر تهران افتادم.تابستان سال 1380 در اغلب روزها به با دلایلی متفاوت کسانی را در مقابل چشمان مردم در نقاط مختلف تهران شلاق زدند.

آن روزها من گزارشی از این شلاق زدن ها برای روزنامه نوروز نوشتم که سانسور شد و هرگز اجازه چاپ پیدا نکرد که می توانید آن را در بخش گزارش همین وبلاگ بخوانید.

بهمن نیز گزارشی در همین باره نوشت که دچار سرنوشت مشابهی شد .گزارش او را با عنوان بعداز شلاق متفرق شوید، اینجا بخوانید.

4 پيامهاى سخنگاه

 • فریاد از ضربه های شلاق 6 سپتامبر 2008 09:59, بوسيله ى علي

  خانم بني يعقوب عزيز من از طرفداران شما هستم. ولي فكر مي كنم شما براي مبارزه دچار نوعي جزم انديشي شده ايد. يعني چون شما با استدلالات منطقي نظام را ظالم مي دانيد پس كارهاي درست نيز غلط فرض يا ديده ميشوند. بالاخره با دزد بايد چكار كرد. اصولا اگر كسي به حريم شما تجاوز كند و از شما دزدي كند طرفدار چه برخوردي هستيد؟ آيا بايد دزد را ناز كرد؟ زندان كه بد است. دست را كه اگر قطع كنند بربريت است. شلاق هم بد است. پس بايد با دزد چه كرد. از او بخاطر اين عمل تشكر مي كنيد؟

  پاسخ به اين پيام

  • فریاد از ضربه های شلاق 6 سپتامبر 2008 18:56, بوسيله ى ژیلا

   من با هرگونه شکنجه مخالف هستم.و وقتی با شکنجه مخالف هستم معنایش این نیست که مثلا انسان های بی گناه را نباید شکنجه کرد.بلکه هیچ انسانی را با هردلیل موجه و غیرموجه نباید شکنجه کرد.بروید ببینید میثاق های حقوق بشری در این باره چه می گوید.به نظر شما با شلاق زدن می توان جلوی تکرار دزدی را گرفت؟یا با اعدام می توان ریشه جرم را خشکاند؟اگر اینطور است چرا در کشورهایی که این همه قاتل ها را اعدام می کنند ،اصلا از میزان وقوع قتل کم نشده که بیشتر هم شده است ؟می دانید آمارهای رسمی در این باره چه می گویند؟ و چرا در بسیاری از کشورهایی که مجازات اعدام ممنوع است میزان کاهش جرم و جنایت قابل مقایسه با کشورهایی که کودکان را هم اعدام می کنند ،نیست ؟متاسفانه یا خوشبختانه از منظر دیگری به این مسائل نگاه می کنم و از قضا هیچ ربطی به نگاهم به نظام ندارد

   پاسخ به اين پيام

 • فریاد از ضربه های شلاق 12 سپتامبر 2008 15:41, بوسيله ى پسر پیراهن گل بهی

  سلام . ببخشید بی ربط به موضوع صحبت می کنم . در مهمانی افطار دکتر پیمان شما را دیدم که در ابتدا در حیاط خانه نشسته بودید و به من و دوستانم دفترچه کمپین 1 میلیون امضا را دادید . خوشحالم که برای اولین بار کسانی را که شاید بیش از 10 سال مقالاتشان را می خواندم با هم دیدم . از دیدن شما هم خیلی خوشحال شدم هر چند مطمئنا شما هیچ آشنایی با بنده نداشتید . یرایتان آرزوی موفقیت می کنم و البته یک خواهش از شما به عنوان یک فعال حقوق زنان دارم . در تحلیل هایتان همه مردها را از یک نوع ندانید . خداحافظ و همیشه شاد باشید .

  پاسخ به اين پيام

 • فریاد از ضربه های شلاق 10 نوامبر 2008 22:43, بوسيله ى arash naderi

  ba dorood bdin vsileh ranj khish ra az shoma hammihnany ke be tmashay shalagh v edam mervid elam medaram!!!!azizan shoma dar in jenayat sahyem meshvid ba tmashay zol?!be nzar man gonah shoma bishter ast !!agar nvrvid anha ham jame mekonand in bsat ra tmna mekonam nrvid ?eltmas mekonam nrvied???.bedrood.

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.