چه گوارای ما ، مسعود

جمعه 12 سپتامبر 2008


چند روز پیش سالروز شهادت احمد شاه مسعود بود.به قول افغانستانی ها آمرصاحب و به قول دوست خوبم مرتضی کاظمیان "چه گوارای ما مسعود"

چند بار به زادگاهش پنجشیر رفته ام و چند بار بر سرمزارش در همین منطقه که زمانی قلمرو دولت محلی اش بود.دولتی که مردم همچنان از آن به نیکی یاد می کنند.

آخرین بار که به افغانستان سفر کردم ،موفق شدم از باغ و خانه مسعود نیز دیدن کنم.باغی که پر از سیب بود.

پیش از این ، هر بار که به پنجشیر می آمدم موفق نمی شدم خانه مسعود شهید ، فرمانده بزرگ مقاومت وجهاد افغانستان را از نزدیک ببینم. یکبار به خاطر این که هرچه گشتیم کلید دار همیشگی خانه را پیدا نکردیم .

بار دیگر کلید دار را پیدا کردیم ، اما کاکا تاج الدین ، پدر همسر مسعود در آنجا نبود و بی اجازه نمی توانست من و همراهانم را به خانه راه بدهد.

بار دیگر به خاطر سالروز شهادت مسعود ، جمعیت زیادی به آنجا هجوم آورده بود . اما یکسال پیش که دوباره به پنجشیر بازگشتم ، خوشبختانه هم کلیدار بود و هم کاکاتاج الدین و محله ای که خانه مسعود در آن بود کاملا خلوت و آرام به نظر می رسید.

از خانه کاکاتاج الدین تا خانه مسعود راه بیش از آن بود که پیاده برویم . ، پس با یک اتوموبیل رفتیم ...

ادامه مطلب

3 پيامهاى سخنگاه

 • چه گوارای ما ، مسعود 22 سپتامبر 2008 08:33

  سالها جهاد مردم افغان برای بیرون آمدن از چنگ استعمار روسی بعلت نبود رهبریت واحد و خودخواهی احزاب آفغان بدست سر سپردگان آمریکا افتاد

  پاسخ به اين پيام

 • چه گوارای ما ، مسعود 22 سپتامبر 2008 21:57, بوسيله ى فرزاد حسنی

  مسعود یکی از شخصیتهای محبوب من در دوران نوجوانی بود آن موقع ها که حداقل سه ماه یکبار به مشهد می آمد و من مدام پیگیر اخبار مبارزاتش بودم .هر روز گوشم به اخبار بود تا بشنوم کشی توانسته حصار پنجشیر را بشکند یا خیر . دنبال کردن اخبار مربوط به حمله نیروهای حکمتیار و بعد از ان طالبان به تونل منتهی به پنجشیر یعنی تونل سارنگ یکی از مهمترین اخباری بود که من نوجوان مشتاقهنه پیگیرش بودم . هنوز هم وقتی بصورت اتفاقی کارگی افغانی را می بینم و از نژادش می پرسم و می فهم تاجیک است از او می پرسم :صاحب آمر را دوست داشتی یا نه ؟ افغانی ساده دل با شنیدن این عنوان لبخندی تحویلم می دهد و با افتخار از اینکه مدتی در شمار نیروهای او بوده یا اینکه بستگان نزدیکش سرباز صاحب آمر بوده اند با افتخار یاد می کند . مسعود و جوهر دودایف یکی از سمبل های من در دوران نوجوانی بودند در مبارزه و تن ندادن به ذلت ..افسوس که هیچکدام نیستند امروز ...خانوم خوشحال میشم به وبلاگم سری بزنید و اگر مطلبی رو خوندید نظری بدید

  در سايت ببينيد : http://talkhzibast.persianblog.ir/

  پاسخ به اين پيام

 • چه گوارای ما ، مسعود 24 سپتامبر 2008 08:12, بوسيله ى محمدحسین

  درود بانو شما با افغانستانی ها یا بهتر بگویم تاجیکان افغانستان زیاد ارتباط دارید . راز این ارتباط چیست ؟ خوشحال می شوم در این باره بیشتر بدانم . می دانید که ایرانی ، شوربختانه ، اندیشه ی درستی درباره ی افغانستانی ها ندارند . یادم می آید پیشتر هم درباره ی آقای پدرام جستاری نوشته بودید و درباره ی دوستی تان با او . با ارج نشانی تارنگار من WWW.KOHANSARA.BLOGFA.COM

  پاسخ به اين پيام


اعلان پس از تأئيد

سخنگاه  : پيامهاى شما پس از تأئيد گردانند گان سايت نمايان خواهند شد

يك پيام ، يك تفسير ؟
 • (براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه جاى خط ها را خالى بگذاريد)

(اختيارى) كى هستيد؟
بنا به توافقنامه Creative Commons برخی از حقوق برای ژیلا بنی یعقوب محفوظ است.
نقل قول غیرتجاری و با ذکر منبع و اطلاع نویسنده، آزاد است.